Historické památky v Třeboni

Renesanční zámek v Třeboni

Při dovolené v Třeboni musíte určitě navštívit i její zajímavosti a památky. Několik tipů jsme pro Vás připravili a věříme, že se budete dobře bavit.Renesanční zámek v Třeboni

Na zámku můžete navštívit tři prohlídkové trasy A, B, C, každou z nich věnované rodu Rožmbersků a Schwarzenberků, které zde v minulosti pobývaly. Jsou to:

 • Rožmberské renesanční interiéry
 • Soukromá Schwarzenberská apartmá
 • Konírna (otevřena v červenci a srpnu)

Třeboňský zámek patří k největším zámeckým komplexům v České republice. O jeho rozsahu svědčí více než 100 obytných místností. Zámek se rozprostírá u hlavního náměstí v Třeboni a jeho další budovy s parkem se táhnou až k rybníku Svět.

Otevírací doba zámku:

 • duben, květen, září, říjen - mimo pondělí 9:00 - 16:00 (s průvodcem)
 • červen až srpen - mimo pondělí 9:00 - 17:15 (s průvodcem)

 

Schwarzenberská hrobka v Třeboni

Schwarzenberskou hrobku najdete, když projde přes hráz rybníka Svět, necelé 2 km od třeboňského Masarykova náměstí. Dojít k ní můžete krásnou procházkou pod korunami stromů, které lemují hráz nebo se můžete nechat dovézt Třeboňských vláčkem a vystoupit jen několik metrů od ní.Schwarzenberská hrobka v Třeboni.

Založil ji Jan Adolf II. Schwarzenberg na podnět své manželky Eleonory Schwarzenbergové. Stavba začala roku 1874 a byla dokončena roku 1877. V hrobce je uloženo 26 rakví.Schwarzenberská hrobka v Třeboni

Hrobka se nachází pod úrovní hladiny rybníka Svět, kolem je důmyslně vybudovaný vzduchový kanál široký 60 cm a hluboký 2 m. Má podle tehdejších předpisů vlastní vchod, malá neprůhledná okna a vnitřní cirkulaci vzduchu. V hrobce je mramorový sarkofág, který vytvořil Alexandr Trippel v roce 1789 . Na třech deskách jsou zde vyryty texty smutečních telegramů, jež sem poslal císař František Josef.

V letních měsících se v hrobce konají koncerty vážené hudby. Hrobka je otevřena pro veřejnost od dubna do října, prohlídka je možná s průvodcem.

 

Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni

Římskokatolický kostel Sv. Jiljí a Panny Marie Královny v Třeboni najdete v centru města, v Husově ulici od hlavního náměstí.Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni.

V kostele se konají pravidelné mše a každý den si ho můžete prohlédnout s průvodcem od 15 hodin. Děkanský kostel byl s celým areálem kláštera vyhlášen v roce 1995 národní kulturní památku. Kostel je celou noc osvícen, vyniká zejména věž, která je dominantou historického města.Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni

Zajímavosti kostela v Třeboni:

 • Byl postavený v letech 1367 – 1387.
 • Kostel je spojen se zámkem "Dlouhou chodbou" (touto chodbou vstupovala šlechta do kostela, kde měla vyhrazené místo nad ostatním lidem v kostele).
 • Unikátní je gotická křížová cesta, která se rozprostírá okolo tzv. "rajské zahrady".
 • Severní hlavní loď je spojena zdí, se třemi gotickými portály s jižním ambitem.
 • Ke kostelu jsou připojeny dvě gotické kaple.
 • Kostel je dvoulodní, stěny jsou zdobeny freskami z 15. století.
 • Uvnitř najdete sochu Třeboňské madony, která patří mezi největší cennost kostela.
 • Většina chrámového zařízení je barokní.
 • Najdete zde 5 oltářů

Penzion Třeboň na Statku se nachází 15 km od centra historické Třeboně. Kdykoliv se do létem rušné Třeboně můžete vypravit na kolech či autem, vždy se ale vrátíte do klidného ubytování uprostřed přírody.

 

Pivovar Regent Třeboň

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím